czwartek, 2 lipca 2009

Sposób zapłaty

Organ podatkowy = wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Zobowiązanie do zapłaty powstaje z mocy prawa, a zatem jego wykonanie powinno nastąpić bez wezwania organu podatkowego .

Dokonujący zgłoszenia, składający wniosek lub pełnomocnictwo zobowiązany jest załączyć dowód zapłaty, dowód ten pozostawia się w aktach sprawy. Na żądanie podmiotu, który dokonał zapłaty dowód może zostać zwrócony, po uprzednim dokonaniu na jego odwrocie adnotacji.

Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty.

Zapłaty dokonuje się gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek tego organu (art. 8 ust. 1). Rada gminy może zarządzić pobór w drodze inkasa oraz wyznaczyć inkasentów oraz określić wysokość wynagrodzenia za inkaso.

Organy administracji rządowej i samorządowej oraz organy, o których mowa w art. 1 ust. 2 obowiązane są dokonać adnotacji o zapłacie, zwolnieniu lub wyłączeniu od dokonanych przez nie czynności urzędowych, wydanych zaświadczeń i zezwoleń (pozwoleń, koncesji).

Organy administracji rządowej i samorządowej, sądy mają obowiązek przekazania organowi podatkowemu zbiorcza informację o przypadkach nieuiszczenia opłaty co miesiąc, do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym nie uiszczono należnej opłaty (art. 11).

Adwokat, radca prawny, doradca podatkowy oraz rzecznik patentowy mogą składać w sądzie, organie administracji rządowej lub samorządowej albo podmiocie o którym mowa w art. 1 ust 2 , uwierzytelnioną przez siebie kopię dowodu zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Sąd, organ administracji rządowej lub samorządowej albo podmiot, o którym mowa w art. 1 ust. 2, może, w razie wątpliwości żądać przedłożenia oryginału dowodu zapłaty.

Właściwość miejscowa organów:

Miejscowa właściwość organów podatkowych (art. 12):

1) od dokonania czynności urzędowej, wydania zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia, koncesji) - organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę organu lub podmiotu, który dokonał czynności urzędowej albo wydał zaświadczenie lub zezwolenie (pozwolenia, koncesję),

2) od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje:

  1. w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:
    1. dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
    2. wydanie zaświadczenia na wniosek,
    3. wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji);
  2. złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Linki sponsorowane

KANCELARIA PRAWNA
ul. Grunwaldzka 38A/6, Poznań

tel. (061) 86-888-48

info@matysiak-kancelaria.pl

www.matysiak-kancelaria.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz